Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka pędu.

Mając na uwadze taką okoliczność, możemy spośród niej utworzyć niespotykane formy ogrodzeń. Z racji tego nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany charakter i będzie się rekomendować spośród płotów w okolicy.

Rosnące na polach oraz mokrych bagnach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w krajowych parkach. Doceniliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są ambarasujące, pragną tylko sporo wilgoci oraz nie dużo słońca. Zadowolą się nieledwie wszystką rolą.


Niewiele krzewów sprosta też tak samo prędko aktywizować stracone odnogi i odrośle. Wierzby ogromnie bezproblemowo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, iż obcięty względnie nawet ułamany odrost zanurzony w przemokłej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie i odda zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, ażeby spośród wierzb produkować plątane sztachety w płocie czy płoty zalane liśćmi. Prawdopodobnie warto dysponować tak czarujące płot. Najakuratniej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych własności:

dostarczają prostolinijne, długie oraz niezmiernie giętkie pędy – z racji tej można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po ścięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy mamy już idee na postać płotu, musimy zakupić akuratne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, zidentyfikowanie ich w warunkach oczywistych jest mozolne, bo dziko wzrastające krzaki okazjonalnie emitują wybitnie długie i prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy w pierwszej kolejności położenie w ogrodzie, malutko przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flancy użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, iżby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się gęstnieją, tym samym powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa uznajemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosną kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu gałązek, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s